Invertovaný papilom nosu a vedlejších nosních dutin – 1. část – literární přehled


Inverted Papilloma of the Nose and Paranasal Sinuses Part 1 – Review of Literature

Summary:
The authors present a review of literature on present knowledge and opinions concerning the treatment of inverted papilloma.

Inverted papilloma (IP) is a relatively rare tumor of the nose and paranasal sinuses. Although it is a benign tumor from histological point of view, its specific properties (local aggressiveness, inclination to relapses, multifocal occurrence and association with spinocellular cancer) result in controversies especially as far as the therapeutic procedure is concerned. IP typically originates in lateral wall of the nose (most frequently from middle nasal passage and spreads out into the nasal cavity and paranasal sinuses. It diplays a locally aggressive behavior and often causes destruction of skeleton. It spreads into the eye socket or intracranially rather rarely, though. The most frequent symptom of IP is a unilateral nasal obstruction. In the course of years there have been changing opinions on the selection of surgical approach to treatment of inverted papilloma. Most authors in previous decades defended the external approach. In the last years, many authors have given preference to the use of more conservative methods including endoscopic approach.

Key words:
inverted papilloma, surgical therapy, endoscopic and external approach.


Autoři: P. Matoušek ;  P. Komínek
Působiště autorů: ORL oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku primář MUDr. P. Komínek, Ph. D.
Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 55, 2006, No. 1, pp. 54-59.
Kategorie: Souborné referáty

Souhrn

Souhrn:
Autoři podávají literární přehled současných poznatků a názorů na léčbu invertovaného papilomu. Invertovaný papilom (IP) je relativně vzácným nádorem nosu a vedlejších nosních dutin. Ačkoliv se z histologického hlediska jedná o nádor benigní, jeho specifické vlastnosti (lokální agresivita, sklon k recidivám, multifokální výskyt a asociace se spinocelulárním karcinomem) vedou ke kontroverzím zejména ve volbě léčebného přístupu. IP typicky vychází z laterální nosní stěny (nejčastěji ze středního nosního průduchu) a šíří se do vlastní nosní dutiny a do okolních vedlejších dutin. Chová se lokálně agresivně, často způsobuje destrukci skeletu. Šíření do orbity či intrakraniálně je však poměrně vzácné. Nečastějším příznakem IP je jednostranná nosní neprůchodnost. V průběhu let dochází ke změnám názorů na volbu chirurgického přístupu v léčbě invertovaného papilomu. Většina autorů v minulých desetiletích obhajovala zevní přístup. V posledních letech velké množství autorů upřednostňuje užití konzervativnějších metod, a to včetně endoskopických.

Klíčová slova:
invertovaný papilom, chirurgická léčba, endoskopický a zevní přístup.


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 1

2006 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se