Atcherson S. R., Stoody T. M.: Auditory Electrophysiology a Clinical Guide


Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 61, 2012, No. 4, pp. 254.
Kategorie: Recenze knihy

Verlag Thieme, 2012, 328 stran.

Tato kniha, kterou zaštiťují dvě významná jména v oblasti audiologie a elektrofyziologie sluchu, je ojedinělou učebnicí elektrofyziologie sluchu a objektivní audiometrie.

První kapitoly jsou věnovány základním principům vyvolaných potenciálů ve sluchové dráze. Jsou velmi podrobně probrány podmínky pro správné vyšetřování vyvolaných potenciálů, kalibrace a především techniky získávání kvalitních dat pro analýzu. Zvláštní kapitola je věnována principům vyvolaných odpovědí a jejich analýze, včetně klinické interpretace.

Obrovským kladem knihy je aktualizovaná elektrofyziologie sluchové dráhy, kde jsou akceptovány všechny moderní poznatky, které byly ověřeny a lze je považovat za podložené důkazy. Vedle elektrokochleografie, ABR a FFR nacházíme i rozbor ASSR, MLR, ale také BERA vyšetření a jejich klinické interpretace. Zvláštní kapitolou jsou vestibulárně podmíněné myogenní potenciály. Jednou z kapitol je také „automatizované“ vyšetření sluchu u novorozenců, včetně detailních protokolů. Tyto protokoly jsou velmi zajímavé z hlediska možného využití v tzv. screeningu dětí s postiženým sluchem.

Kniha je zakončena i kapitolou o vedení dokumentace a návrhu uspořádání protokolů a automatizovaného zpracování dat.


Jedná se o ucelenou učebnici s mnoha příklady a klinickou aplikací popsaných metod. Kniha shrnuje nezbytné teoretické základy, praktické rady pro vyšetřování vyvolaných potenciálů v kvalitě umožňující interpretaci dat pro klinickou praxi. Měla by se stát součástí knihovny pracovišť a lékařů, kteří se zabývají problematikou sluchu a objektivními metodami jeho vyšetřování.

Prof. MUDr. Jaromír Astl, CSc.


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 4

2012 Číslo 4

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se