Lipoblastom - raritní benigní tumor parafaryngeálního prostoru v dětském věku


Lipoblastoma - a Rare Parapharyngeal Mass in Childhood

Lipoblastoma is a rare benign tumour, affecting almost exclusively pediatric patients. It originates from the embryogenous adipose tissue of mainly the trunk and limbs, less frequently then from head and neck region. In parapharyngeal space this tumour is very rare.

Here a case of a 2-year-old girl, which developed a recurrent lesion 20 moths after the surgical removal of the primary parapharyngeal lipoblastoma, is presented. It is the opinion of the authors, that, in spite of greater proclivity to recurrent tumour growth, caused by the limited surgical access to the parapharyngeal space, a more invasive surgery with mandibulotomy should be avoided, for its potential postoperative complications are not adequate to the nature of the lipoblastoma, in which a spontantaneous regression is possible. As it was demonstrated, even the recurrent tumour can be removed without any iatrogenic trauma to the small patient.

Key words:
lipoblastoma, lipoblastomatosis.


Autoři: D. Pospíšilová;  I. Stárek;  F. Hitari
Působiště autorů: ORL klinika FN Olomouc přednosta prof. MUDr. I. Stárek, CSc.
Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 55, 2006, No. 4, pp. 237-240.
Kategorie: Kazuistiky

Souhrn

Lipoblastom je vzácný benigní nádor, postihující výlučně dětskou populaci. Vyrůstá z lipomatózní embryonální tkáně převážně na končetinách a trupu, méně často v oblasti hlavy a krku. Raritní je postižení parafaryngeálního prostoru. V práci je popsán případ dvouletého dítěte, u něhož došlo k recidivě tohoto nádoru za 20 měsíců po chirurgickém odstranění primární parafaryngeální léze. Autoři se domnívají, že větší sklon k recidivám, daný špatnou přístupností parafaryngeálního prostoru, není oprávněním k invazivnímu, s mandibulotomií spojenému přístupu do parafaryngeálního prostoru, neboť eventuální komplikace takového výkonu neodpovídají biologické povaze dětských lipoblastomů s potenciálně možnou spontánní regresí. Jak ukazuje náš případ, i recidivující nádor v této oblasti je možno odstranit vhodným přístupem bez iatrogenního poškození jeho malého nositele.

Klíčová slova:
lipoblastom, lipoblastomatóza.


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se