Workshop – chirurgie hrtanu a průdušnice


Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 67, 2018, No. 2, pp. 78-79.
Kategorie: Zprávy z ORL společnosti

(Ostrava, 9. - 10. dubna 2018)

Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice v Ostravě a Lékařská fakulta Ostravské univerzity uspořádaly ve dnech 9. - 10. 4. 2018 mezinárodní workshop věnovaný pokročilé chirurgii hrtanu a průdušnice. Workshopu se zúčastnilo celkem 65 lékařů z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a SRN, jednací řečí byla angličtina.

Hlavními hosty workshopu byli Prof. N. Kleinsasser (Linz), Prof. Dr. med. W. Shehata-Dieler (Würzburg), Dr. med. J. Abrams (Hamm), prof. V. Chrobok (Hradec Králové), as. MUDr. M. Zábrodský (Praha) a MUDr. R. Taimrová (Praha) a za pořádajícího pracoviště se aktivně na pořádání kurzu podíleli as. K. Zeleník, L. Staníková, M. Formánek, D. Jančatová. Kurz navázal na předešlé kurzy chirurgie hrtanu pořádané v letech 2011, 2013 a 2016. Letošní ročník byl zaměřený na pokročilou chirurgii hrtanu a průdušnice. 

Podstatnou části programu byly „live surgery“. Celkem bylo v průběhu dvou dnů operováno 13 pacientů, operace prováděli Kleinsasser, Komínek, Zeleník a Zábrodský. Kromě několika „jednodušších“ diagnóz (jako polyp, Reinkeho edém) organizátoři připravili k operacím a diskusi pacienty s nesnadnými nálezy - pacienty se subglotickými a supraglotickými stenózami, nedomykavostí hlasivek po transmuskulární chordektomii, pacienty s chronickou laryngitidou a mnohočenými leukoplakiemi. Dále byla prezentována operace recidivující závažné papilomatózy hlasivek - papilomy byly odstraňovány studenými nástroji, shaverem i CO2 laserem a lokálně aplikován bevacizumab (Avastin). Velmi zajímavá byla glottoplastika dle Wendlera u „male to female“ pacientky, u které byla provedena po deepitelizaci sutura přední třetiny hlasivek s následnou aplikací botulotoxinu do obou hlasivek. MUDr. Zeleníkem byla demonstrována aplikace botulotoxinu do hlasivek u pacienta se spastickou dysfonií.

Ostravské pracoviště se může pochlubit skvělou spoluprací s anesteziology. Řada operací tak byla prováděna u nezaintubovaného pacienta v apnoické pauze (1-3 minuty). Byla proto opakovaně zdůrazněna nezbytnost spolupráce s anesteziology při rozvoji chirurgie hrtanu (normou by měla být intubace rourkou 5-5,5 mm) či zmíněné diagnostické či i terapeutické výkony v apnoické pauze. Operace se přenášely kvalitním zařízením s pohledem zevně na operatéra a pacienta, z mikroskopu a endoskopu a v průběhu komentovaných operací probíhala interaktivní debata mezi operatérem a účastníky workshopu.

Odpolední teoretické bloky prvního dne workshopu se věnovaly diagnostice premaligních lézí hrtanu, významu optických endoskopických metod, léčbě časných karcinomů hlasivek a papilomatóze hrtanu. Pořádající pracoviště zde prezentovalo i své zkušenosti s lokální léčbou bevacizumabem u papilomatózy hrtanu, který se jeví jako vhodná adjuvantní metoda léčby závažné recidivující papilomatózy. Druhý odpolední program byl věnován glotickým stenózám hrtanu (přední a zadní), ale i subglotickým stenózám hrtanu a průdušnice, které podnítily širokou diskusi o možnostech a limitech těchto výkonů.

Účastníci workshopu tak prožili dva velmi intenzivní dny věnované chirurgii hrtanu a komplexní léčbě hlasových poruch. Možností sledovat přenosy moderních operačních postupů na hrtanu přímo z operačního sálu je workshop jedinečnou akcí svého druhu pořádanou v ČR, svou úrovní je kurz naprosto srovnatelný s nejlepšími kurzy v zahraničí. Účastníci z ČR měli možnost porovnat operační techniky i diagnostické postupy se svými zahraničními kolegy. Shodli se, že úroveň laryngologie, která je pěstována na některých pracovištích (Hradec Králové, Ostrava, Praha) je vysoká. Je nepochybné, že podobné workshopy by měly být opakovány i v budoucnu, jen tak lze i nadále udržovat krok s úrovní mikrochirurgie hrtanu prováděnou v zahraničí.

Účastníci workshopu 2018.
Účastníci workshopu 2018.

Prof. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA

MUDr. Karol Zeleník, Ph.D.

Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku FN a LF Ostrava


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se