Týden na ORL klinice v Augsburgu
(Zpráva ze služební cesty)


Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 62, 2016, No. 4, pp. 251.
Kategorie: Zprávy z ORL společnosti

Augsburg je pěkné, řeklo by se až útulné město, asi 40 km západně od Mnichova. Má vlastní univerzitu s univerzitní klinikou, která se stala mým cílem v rámci týdenní stáže podpořené grantem ČSORLCHHK ČLS JEP.

ORL klinika se nachází v poměrně malé, ale moderní budově Klinikum Süd, zcela na okraji města, relativně daleko od centrální univerzitní kliniky. S touto separací se místní dobře vyrovnávají, hlášení probíhají formou videohovoru s centrální klinikou. Jedinou nevýhodou, kterou jsem stačila za ten týden zaznamenat, byla časová prodleva ve zpracování rychlé histologie, která byla limitována transportem vzorků do centra.

Kliniku v Augsburgu jsem si vybrala pro její zaměření na problematiku slinných žláz. V průběhu týdne jsem měla možnost asistovat u řady výkonů pro onemocnění gl. parotis. A to ať již u benigních, tak u maligních diagnóz, kde operační řešení znamenalo velký resekční výkon s následnou rekonstrukcí. Klinika se specializuje i na rinologickou problematikou a na plastickou chirurgii nosu. Měla jsem možnost vidět složité rinoseptoplastiky, zároveň i běžné endoskopické operace nosních dutin pro polypózu či chronickou rinosinusitidu. Dále na klinice operují široké spektrum onkologických výkonů pro tumory v oblasti hlavy a krku. U některých jsem mohla též asistovat. To mi poskytlo celkem pěkný náhled na to, jak se takové výkony operují jinde.

Kromě operačních sálů jsem si také si vyzkoušela chod lůžkových oddělení, kde jsem pomáhala při ranních vizitách, složitějších převazech pacientů. Zajímavý byl i ambulantní provoz, kde jsem si mohla rozšířit své znalosti sonografie krku, vyzkoušet si endoskopická vyšetření. Účastnila jsem se i "Tumorkonferenz", která byla při multidisciplinárním zastoupení vedena za přímé účasti pacienta, případně jeho rodiny, a díky tomu byla možnost v případě nejasností pacienta ihned dovyšetřit.

Lékařský kolektiv, ale i ostatní zdravotnický personál, se kterým jsem se v Augsburgu setkala, byl ve všech ohledech velmi milý, vždy příjemně naladěný, což působí pozitivně i když byly některé dny stresující a dlouhé.

Ve všech ohledech stáž hodnotím jako velmi úspěšnou a přínosnou. Dodala mi motivaci, rozhled a lékařské i společenské zkušenosti.

Stáž byla podpořena cestovním grantem ČSORLCHHK ČLS JEP.

MUDr. Lucie Dostálová

Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku,

1. LF UK a FN v Motole, Praha

e-mail: lucie.dostalova2@fnmotol.cz

Augsburg je univerzitní město s úspěšnou klinikou.
Obr. 1. Augsburg je univerzitní město s úspěšnou klinikou.

Kolektiv lékařů a zdravotních sester, kteří na klinice v Augsburgu pracují.
Obr. 2. Kolektiv lékařů a zdravotních sester, kteří na klinice v Augsburgu pracují.


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se