Slizniční melanomy hlavy a krku


Mucosal Melanomas of the Head and Neck

Summary:
Malignant melanoma belongs to relatively rare malignant tumours with increasing incidence in last decades. Mucosal forms of malignant melanoma are less common. They differ from their cutaneous counterparts in higher biological aggressiveness and lack of an official histopathological and clinical staging. Half of them occur in the head and neck. The authors present their own experiences with this disease which were acquired in two patients and they confront them with the literary data. Moreover, first experience with sentinel lymph node biopsy in mucosal melanomas is reported and perspectives of this method are discussed.

Key words:
mucosal melanoma, nasal septum, palatal tonsil, sentinel lymph node.


Autoři: J. Kincl;  I. Stárek;  J. Pokorný
Působiště autorů: Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku LF UP a FN, Olomouc přednosta prof. MUDr. I. Stárek, CSc.
Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 55, 2006, No. 2, pp. 113-116.
Kategorie: Kazuistiky

Souhrn

Souhrn:
Maligní melanom patří k poměrně vzácným zhoubným nádorům, avšak jeho incidence v posledních desetiletích prudce vzrůstá. Vzácnější je slizniční forma maligního melanomu, vyznačující se vyšší biologickou agresivitou a chybějícím oficiálním histopatologickým a klinickým stagingem. Polovina z nich se vyskytuje v oblasti hlavy a krku. Autoři uvádějí vlastní zkušenosti s tímto onemocněním, které získali u dvou nemocných, a konfrontují je s literárními údaji. Dále popisují u těchto tumorů výsledky a perspektivy dosud nepublikované biopsie sentinelových uzlin.

Klíčová slova:
slizniční melanom, nosní septum, patrová tonzila, sentinelová uzlina.


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se