Chirurgická léčba cholesteatomu


Surgical Treatment of Cholesteatoma

Summary:
We present our experience with the surgical treatment of middle ear cholesteatoma by the canal wall down technique from 1990 till1999. The therapeutic effect was evaluated according to the recurrence, hearing results and discharge. The second look operation was carried in 21% due to cholesteatoma. The gain was 45%, the average value making 5 dB and 13 dB at the 4 kHz level and other frequencies, respectivelly.

Key words:
cholesteatoma, open trepanation cavity.


Autoři: D. Golembiovská;  R. Kostřica;  D. Hoffmannová
Působiště autorů: Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku LF MU a FN u sv. Anny, Brno přednosta prof. MUDr. R. Kostřica, CSc.
Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 55, 2006, No. 2, pp. 84-87.
Kategorie: Původní práce

Souhrn

Souhrn:
V práci jsou prezentovány zkušenosti našeho pracoviště s léčbou chronického středoušního zánětu s cholesteatomem v letech 1990 –1999. Terapeutický efekt chirurgické léčby byl hodnocen na základě procentuálního výskytu recidiv cholesteatomu, sluchové funkce a stavu trepanační dutiny. V našem souboru jsme museli provést revizní operaci pro reziduální nebo recidivující cholesteatom v 21 %. V pooperačním období jsme zaznamenali vzestup prahu vzdušného vedení ve 45 % . Průměrný sluchový zisk se pohyboval okolo 5 dB ve 4 kHz, v ostatních frekvencích kolem 13 dB.

Klíčová slova:
cholesteatom, otevřená trepanační dutina.


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se