Prof. Dr. Emilian Kaufmann


Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 62, 2013, No. 1, pp. 4.
Kategorie: Editorial

(5. 1. 1852 – 7. 7.1912)

V slunném sobotním odpoledni dne 25. srpna 2012 Občanské sdružení Údolí Kačerov uspořádalo vzpomínkovou akci u příležitosti výročí 160 let od narození a 100 let od úmrtí významného kačerovského rodáka prof. Emiliana Kaufmanna, který stál 15. 5. 1892 u vzniku první české otiatrické kliniky v Praze.

Jubilant se narodil na Kačerově v Orlických horách, studoval v Rychnově nad Kněžnou a Hradci Králové spolu s Aloisem Jiráskem. Absolvoval lékařskou fakultu v Praze. Po promoci nastoupil na německou ORL kliniku v Praze u E. Zaufala. V operativě má Dr. Kaufmann zásluhy v originálním provedení mastoidektomie, resekci zadních konců dolních skořep, léčbě sarkomu čelní dutiny a řadě dalších výkonů. V roce 1892 byl jmenován řádným profesorem (1, 2). Vedle bohaté činnosti klinické a pedagogické na poli otorinolaryngologie, kde vychoval řadu významných českých a rakouských ORL odborníků (Kutvirt, Výmola, Lang, Ninger a další), se věnoval komponování vokálních skladeb, organizoval pražské pěvecké spolky a působil v klubu velocipedistů na Zbraslavi.

V rámci uctění památky a významu prof. E. Kaufmanna u jeho pomníku při zdi kostela sv. Kateřiny v Kačerově vystoupili prof. Pavel Novák, vedoucí Ústavu chemické technologie restaurování památek, VŠCHT Praha, dr. Václav Kratochvíl, bývalý starosta Dobřichovic, prof. Václav Syrový, vedoucí katedry hudebního zvuku, děkan Hudební fakulty Akademie múzických umění Praha a prof. Viktor Chrobok za Českou společnost otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP.

U pomníku prof. E. Kaufmanna zleva Syrový, Kratochvíl, Chrobok, Lána a Novák.
Obr. 1. U pomníku prof. E. Kaufmanna zleva Syrový, Kratochvíl, Chrobok, Lána a Novák.

Kostel sv. Kateřiny na Kačerově v Orlických horách.
Obr. 2. Kostel sv. Kateřiny na Kačerově v Orlických horách.

Prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc., Ph.D.


Zdroje

1. Lána R.: Emilian Kaufmann – zakladatel první české kliniky pro choroby ušní, nosní a hltanové. Čs. Otolaryng., 40, 1991, s. 242–244.

2. Škeřík P., Betka J. a kol.: Příspěvek k historii otorinolaryngologie v Čechách a na Moravě. Medea, Rudolfov u Českých Budějovic, 2003, s. 17–19.

Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 1

2013 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se