Preparační kurz ORL – chirurgie ucha a spánkové kosti


Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 62, 2013, No. 1, pp. 59-61.
Kategorie: Zprávy z ORL společnosti

Brno, 28.–30. listopadu 2012

V prostorách Anatomického ústavu Masarykovy univerzity v Brně se koncem listopadu 2012 konal v pořadí 4. preparační kurz ORL. Koordinátorem a motorem kurzů je prof. Chrobok a organizaci zajišťuje pod záštitou České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a ­krku Fakultní nemocnice Hradec Králové ve spolupráci s Edukačním centrem praktické anatomie. Letošním tématem byla chirurgie ucha spánkové kosti.

Kurzu se účastnilo 19 frekventantů, včetně dvou zahraničních z Německa a Maďarska, lektorský tým se skládal z odborníků napříč ORL pracovišti v ČR (as. Chovanec, prim. Hložek, doc. Komínek, prof. Pellant, as. Skřivan, doc. Smilek), zahraničními hosty byli prof. Bernard Ars z Bruselu a prof. Imre Gerlinger z Pécse.

Obr. 1. O dva účastníky se staral vždy jeden lektor.
O dva účastníky se staral vždy jeden lektor.

Ve třech dnech účastníci vždy vyslechli dopoledne anatomické poznámky a step-by-step chirurgické postupy operací, jednotlivé výkony si pak měli možnost vyzkoušet na speciálně připravených anatomických preparátech hlavy. Každé disekční pracoviště bylo vybaveno mikroskopy Zeiss, vrtacími systémy Bien-Air a Medtronic, odsávačkami a kompletními sadami mikrootochirurgických nástrojů Storz, vybavení a uspořádání věrně simulovalo prostředí na operačním sále. Při praktických cvičeních účastníci prováděli antromastoidektomii, tympanotomii, sanační výkony s CWU a CWD technikou, zadní tympanotomii, stapedotomii a zavedení pistonu, PORP a TORP, meatoplastiku, zavedení kochleárního implantátu a middle fossa approach typ A. Zatímco základní výkony měly za cíl začínajícím či mírně pokročilým otochirurgům připomenout správnou techniku práce, chirurgický postup a uvědomit si všechny anatomické souvislosti při operaci, ostatní složitější výkony byly zařazeny především pro pochopení anatomie, ke které se účastníci při běžné operativě nedostanou, neboť se výkony provádějí pouze v superspecializovaných centrech.

V odpolední části pak proběhly videodemonstrace některých chirurgických postupů (as. Skřivan – zavedení soft clip-pistonu při operaci otosklerózy, prof. Gerlinger – kochleární implantace, as. Chovanec – translabyrintární a retrosigmoidní přístup na lební bazi a vnitřní zvukovod) a přednášky s klinickými aspekty středoušní chirurgie.

Obr. 2. As. Skřivan demonstruje zavedení clip-pistonu.
As. Skřivan demonstruje zavedení clip-pistonu.

Především komplexnost přednášek, step-by-step postupy a možnost si je detailně vyzkoušet za simulace reálného prostředí na operačním sále, byla účastníky velmi pozitivně hodnocena.

Obr. 3. Společná fotografie účastníků kurzu.
Společná fotografie účastníků kurzu.

MUDr. Michal Černý

Klinika ORL LF UK a FN Hradec Králové

e-mail: michal.cerny@lfhk.cuni.cz


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 1

2013 Číslo 1

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se