Zpráva ze studijního pobytu v Nijmegenu


Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 67, 2018, No. 4, pp. 137.
Kategorie: Zprávy z ORL společnosti

Studijní pobyt jsem absolvovala na Keel-Neus-Oorheelkunde Radboud University, Nijmegen. Nijmegen se nachází ve východní části Nizozemí. Je nejstarším městem v Nizozemí, v roce 2005 slavilo 2000 let. Je zde velmi bohaté archeologické naleziště z období Římské říše, mnoho exponátů je vystaveno v místním Muzeu Valkhof. Mezi nejvíce ceněné patří bronzová hlava císaře Hadriana.

Důležitou součástí města je Radboud University, která byla založena v roce 1923, ačkoli jisté zmínky o univerzitě zde jsou doložené již v 17. století. Ta musela být zavřená kvůli nedostatku finančních prostředků. Radboud University vzdělává více jak 20 000 studentů a pyšní se tím, že u velkého počtu studentů ani jeden z rodičů nemá univerzitní vzdělání. Dalším velmi diskutovaným problémem je postavení žen. Nyní je zde více jak 23 % profesorů ženského pohlaví, což je nejvíce v Nizozemí. I tak si univerzita dává za cíl do roku 2050 zvýšit počet profesorek na 50 %. Více o cílech a studijních programech se lze dozvědět na stránkách www.ru.nl.

ORL klinika Radboud University je pracovištěm světového významu. Specializuje se na 3 hlavní oblasti: poruchy sluchu a jejich léčbu, onkologii hlavy a krku a plastickou chirurgii obličeje. Moje stáž byla zaměřena na ušní chirurgii. Měla jsem možnost vidět sanační a rekonstrukční výkony u dětí i dospělých, implantace BAHA i kochleární implantace. Dále jsem měla možnost vidět provoz ambulance otologie s poněkud odlišným přístupem k dispenzární péči o pa­cienty. Například kontroly pacientů po operaci pro chronický zánět středouší s cholesteatomem jsou realizovány pouze po 1, 3 a 5 letech, a to vždy po provedení kontrolní magnetické rezonance.

Obr. 1. Náměstí města Nijmegenu.
Náměstí města Nijmegenu.

Na klinice probíhá velmi úspěšný klinický i základní výzkum v oblasti genetiky poruch sluchu, na základě kterého byla publikována řada prací. V oblasti klinického výzkumu je zvláště zajímavé a významné, že na základě vlastní studie jsou u kochleární implantace při zachovaném sluchu aplikovány v průběhu operačního výkonu kortikosteroidy, konkrétně metylprednisolon v dávce 1,8 mg/kg, s cílem zachování viability vláskových buněk. Dále v průběhu kochleární implantace, těsně před zavedením elektrody do oblasti okrouhlého okénka, aplikují kyselinu hyaluronovou, díky které se do hlemýždě nedostane kostní prach při frézování a  předchází se tak novotvorbě kosti v oblasti hlemýždě.

Stáž byla velmi přínosná jak po odborné stránce, tak po společenské, a přispěje k rozšiřování mezinárodní spolupráce.

Stáž byla podpořena cestovním grantem ČSORLCHHK ČLS JEP.

MUDr. Veronika Bandúrová

Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku1. LF UK a FN Motol, Praha

e-mail: veronika.bandurova@fnmotol.cz


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se