M. S. Godin: Rhinoplasty, Cases and Techniques


Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 61, 2012, No. 2, pp. 144.
Kategorie: Recenze knih

Vydavatelství Thieme Medical Publishers, Inc., New York, ISBN 978-1-60406-680-7.

Počet stran 373, ilustrací/fotografií 957.

Kniha je rozdělena pět základních částí. V první je postupně velmi podrobně rozebrán přístup lékaře a pacienta k operacím zevního nosu. Je zde kladen velký důraz na komunikaci s pacientem, na způsob pořizovaní fotografií před- a pooperačně a poznámky stran vedení dokumentace.

Ve druhé kapitole jsou řešeny způsoby přípravy chirurga k operaci, sumarizace dokumentace, fotodokumentace, upřesnění záměru operace a přání pacienta. Vytvoření operačního plánu v jednotlivých krocích s respektováním přání pacienta.

Třetí kapitola obecně popisuje jednotlivé operační techniky – redukční, augmentační a repoziční – v jednotlivých partiích zevního nosu. Vždy s obecným vysvětlením účelu využití dané techniky a principu provedení.

Dalších několik stran je věnováno pooperační péči a pooperačním komplikacím.

Největší část knihy (276 stran) je věnováno jednotlivým konkrétním případům (celkem 69 případů). Každý případ je podrobně rozebrán vždy na 4 stranách v tomto členění: souhrn významných a méně významných deformit daného zevního nosu k operačnímu řešení; anamnéza; analýza fotografií před výkonem (s fotografiemi); analýza fotografií po výkonu (s fotografiemi); jednotlivé chirurgické kroky (s ilustrovanými schématy); peroperační fotografie.

Publikace je ukončena dvěma rejstříky, jedním běžným a druhým rejstříkem deformit pro usnadnění jejich vyhledávání.

Závěr

Kniha je souhrnem častých i méně častých deformit zevního nosu a současně „kuchařkou“ pro jejich chirurgické řešení, a to velmi názornou formou. Způsob prezentace však není učebnicí v základním slova smyslu - předpokládá znalosti a návyky zkušenějšího estetického chirurga, kterému přináší možnost přehledným způsobem sumarizovat jednotlivé operační postupy a jejich kombinaci při estetických úpravách zevního nosu.

MUDr. Petr Jirák

Oddělení ORL a chirurgie hlavy a krku

Nemocnice na Homolce, Praha


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 2

2012 Číslo 2

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se