Preparační kurz ORL s mezinárodní účastí – chirurgie nosu a vedlejších nosních dutin


Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 61, 2012, No. 1, pp. 70.
Kategorie: Zprávy ze sjezdů a konferencí

(Brno, 23. – 25. listopadu 2011)

Edukační centrum praktické anatomie ve spolupráci s Klinikou otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice UK v Hradci Králové a Klinikou otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Pardubické krajské nemocnice uspořádalo již třetí ORL preparační kurz, tentokrát na téma chirurgie nosu a paranazálních dutin. Akce byla pořádána pod záštitou České společnosti otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku ČLS JEP v prostorách Anatomického ústavu LF MU. Technické zázemí pro úspěšnou realizaci kurzu poskytly firmy Karl Storz, Medtronic, Hospimed a Surgipa.

Účastníci kurzu.
Obr. 1. Účastníci kurzu.

Uspořádání odborného programu bylo obdobné jako v předchozích letech. Ranní přednášky vysvětlovaly teoretické základy a jednotlivé kroky chirurgických přístupů, které byly následně prakticky demonstrovány a prováděny frekventanty v průběhu vlastních preparací. Každý den byl zakončen druhým blokem teoretických lekcí, mající vztah k příslušné problematice.

Doc. Müller demonstruje rinoplastiku.
Obr. 2. Doc. Müller demonstruje rinoplastiku.

Prvý den kurzu byl věnován endoskopickým operacím nosu a paranazálních dutin, druhý den septoplastice a rinoplastice a závěrečný den byly nacvičovány zevní přístupy do paranazálních dutin, včetně totální maxilektomie a exenterace očnice. Ke zdárnému průběhu kurzu přispělo nejen dokonalé technické vybavení a kvalitně připravené preparáty, ale také celá řada odborných lektorů, kteří připravili jednotlivá sdělení pro teoretické lekce a navíc poskytovali cenné rady frekventantům v průběhu preparačních kurzů (as. Čelakovský, prof. Chrobok, prof. Eliáš, dr. Fiedler, prim. Hložek, prim. Kaňa, dr. Kastner, doc. Komínek, as. Lipina, as. Matoušek, doc. Müller [Gera, Německo], dr. Neubauer, prof. Pellant, doc. Plzák, ing. Rosický, doc. Smilek, prof. Šlapák, doc. Válka, dr. Vodička).

Celý kurz proběhl v přátelské pracovní atmosféře.

Informace o plánovaných kurzech na www.ecpa-cz.com

MUDr. Petr Čelakovský, Ph.D.

Prof. MUDr. Viktor Chrobok, CSc.

Klinika ORL a chirurgie hlavy a krku

LF UK a FN

Sokolská 581

500 05 Hradec Králové


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se