RECENZE KNIHY


Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 58, 2009, No. 3, pp. 139.
Kategorie: Recenze knih

Clark A. Rosen C., Simpson B.:

Operative Techniques in Laryngology

Springer-Verlag Berlin, Heidelberg, New York, 2008,

ISBN 978-3-540-25806-3.

Kniha vydaná v renomovaném nakladatelství se komplexně zabývá chirurgií benigních nemocí hrtanu a fonochirurgií (nezabývá se chirurgií maligních onemocnění hrtanu).

jp_7606_f_1
jp_7606_f_1

Publikace má 312 stran, celkem 381 obrázků a 11 tabulek. Publikace je plnobarevná, velmi přehledně členěná. Podbarvení tabulek a celá řada zvýrazňujících textů velmi usnadňuje orientaci v publikaci. Přínosem knihy jsou i krátké souhrny shrnující zásadní myšlenky jednotlivých kapitol tak jako přehledy klíčových slov a myšlenek na konci kapitol. Učebnice má celkem 48 kapitol, které jsou členěny do tří základních částí:

  • A) Klinické projevy nemocí hrtanu
  • B) Fonomikrochirurgie benigních lézí
  • C) Chirurgie kostry hrtanu

První část je věnována podrobnému přehledu nemocí hrtanu (nenádorovým nemocem), včetně stenóz hrtanu a průdušnice, jejich diagnostice, projevům a nechirurgické léčbě (rehabilitaci) poruch hlasu. Je zde i kapitola věnovaná plánování operace hrtanu, indikacím k operacím, technice direktní laryngoskopie a vedení anestezie.

Druhá část knihy je zaměřená na chirurgii benigních lézí hrtanu. Jsou zde podrobně probrány principy mikrochirurgie hrtanu, včetně laserové mikrochirurgie, odstraňování benigních lézí se šetřením sliznice hlasivek (polypy, uzlíky, cysty, granulomy, hyperkeratózy, rekurentní papilomatóza, sulcus vocalis, sakulární cysty či srůsty hlasivek). Jsou zde i kapitoly věnované chirurgii přední a zadní komisury a subglotickým stenózám, augmentaci hlasivek (včetně injekčních technik), použití botulotoxinu.

Třetí část se zabývá dalšími technikami chirurgie kostry hrtanu, a to včetně tyroplastik, řešení krikotyroidní subluxace, zlomenin hrtanu, řešení laryngokély a řešení stenóz trachey. Výraznou předností knihy je velké množství přehledných barevných obrázků, které zásadním způsobem zvyšují srozumitelnost textu a mohou sloužit jako atlas.

Kniha svým obsahem, strukturou a skvělým zpracováním bude nepochybně velkým přínosem pro obory zabývající se diagnostikou a léčbou nemocí hrtanu a fonochirurgií.

Doc. MUDr. Pavel Komínek, Ph.D., MBA


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se