Zpráva ze stáže na Univerzitě v Hannoveru


Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 66, 2017, No. 3, pp. 173.
Kategorie: Zprávy z ORL společnosti

Hannover, 1.–20. květen 2017

Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Univerzity v Hannoveru patří k předním evropským centrům zajišťující kompletní ORL péči se zaměřeným na problematiku chirurgie lební baze a otochirurgie. 

Přednostou je profesor Thomas Lenarz, který patří mezi významné evropské odborníky v oblasti kochleárních a kmenových implantací, je členem redakčních rad významných evropských a světových odborných časopisů, zabývajících se otolaryngologií a neurootologií. 

Na pracovišti jsem byl v květnu jako pozorovatel na operačních sálech a v otoneurologickém centru. Seznámil jsem se především se zdejší filozofií ušní chirurgie, kochleárních implantací a lební baze, včetně diagnostického a terapeutického managementu u pacientů s poruchou rovnováhy. Zásadním rozdílem oproti zvykům na našem pracovišti je především vysoký počet prováděných kochleárních implantací a prakticky rutinně prováděná chirurgická léčba závratí. Samozřejmostí je možnost pacientů výběru jakéhokoliv kochleárního implantátu. Na klinice se rovněž provádí chirurgie lební baze, a to především z pohledu operací vestibulárního schwannomu, které jsou řešeny všemi možnými chirurgickými přístupy. V rámci otoneurologie pracoviště disponuje všemi současnými moderními trendy, jako jsou vestibulární evokované myogenní potenciály a v-HIT. Z tohoto pohledu hodnotím stáž jako velmi přínosnou a doporučuji toto pracoviště všem svým kolegům, kteří mají zájem o výrazné prohloubení svých znalostí a zkušeností.

Stáž byla finančně podpořena ČSORLCHHK ČLS JEP.

MUDr. Zdeněk Čada, Ph.D.

klinika ORL a chirurgie hlavy a krku

1. LF UK v Motole, Praha

e-mail: z.cada@centrum.cz


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 3

2017 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se