Vzpomínka na as. MUDr. Jana Tesaříka, CSc.


Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, 57, 2008, No. 3, pp. 184.
Kategorie: Osobní zpráva

MUDr. Jan Tesařík se narodil 9. 12. 1920 v Partutovicích, zemřel v Hranicích 18. 6. 2007.

Maturoval na reálném gymnáziu v Hranicích roku 1940. Až do konce války pracoval v rámci totálního nasazení v Severomoravských elektrárnách v Přerově. Po osvobození se ihned přihlásil na Lékařskou fakultu UK v Praze, promoval v prosinci 1949. Po promoci dostal umístěnku na Slovensko do Trstené na Oravě. Zde pracoval na interním oddělení až do nástupu na vojenskou základní službu. Pak působil na ORL oddělení v Hranicích (primář MUDr. O. Ferdinand). Zde setrval do 30. 6. 1955, kdy získal místo sekundárního lékaře na ORL klinice FN v Olomouci (prof. MUDr. F. Lédl). Od 1. 6. 1960 pracoval jako odborný asistent LF UP až do odchodu do důchodu 28. 2. 1986. Jako důchodce příležitostně zastupoval na ORL středisku v Hranicích.

Výbornou erudici v otorinolaryngologii získal pod vedením prof. MUDr. J. Chvojky. Kromě toho, vzhledem k nedostatku anesteziologů, jsme spolu několik let zajišťovali endotracheální narkózy na ORL klinice.

MUDr. Jan Tesařík ovládal několik jazyků (němčinu, angličtinu, francouzštinu, ruštinu), pilně sledoval dostupnou literaturu a měl rozsáhlou kartotéku excerpt, kterou ochotně půjčoval spolupracovníkům. Hodně publikoval, ve spolupráci s katedrou anatomie LF UP se zejména věnoval struktuře, topografii a klinice lymfatické a žlázové tkáně v oblasti ORL. Vědeckou hodnost CSc. získal v listopadu 1979 obhájením práce „Chirurgie nosohltanu“.

MUDr. Tesařík hodně cestoval, zajímal se o výtvarné umění, hlavně o malířství, vynikal v rybaření a byl dokladem tvrzení Jana Wericha, že čas strávený na rybách se nezapočítává do procesu stárnutí. Mezi pacienty i spolupracovníky byl oblíbený pro značné znalosti, veselou, upřímnou povahu a ochotu pomáhat.

Došlo 3. 3. 2008 Prof. MUDr. Jiří Hubáček, DrSc.


Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie

Článek vyšel v časopise

Otorinolaryngologie a foniatrie

Číslo 3

2008 Číslo 3

Nejčtenější v tomto čísle
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se