Reinkeho edém- etiopatogeneze a imunohistochemie


Reinke’s Oedema - its Ethiology and Immunohistochemistry

Reinke’s oedema (RE) is a common laryngeal condition. The authors speculate on theethiology of RE. There is a list of potential risk factors leading to the creation of RE in the paper.From199 2 to 1999 there were 103 patients operated on for Reinke’s oedema at the ENT Clinic of theCharlesUniversityinPilsen.Thesurgicallyremovedvocal foldtissuewasimmunohistochemically stainedand analysed. The authors find Vimentin positive flat cells that formlining of the oedematous space.In the conclusion it is speculated that RE develops more likely on the basis of microtraumatisationthan by vessel vasodilatation.

Key words:
Reinke’s oedema, polypoid chorditis, vocal fold microtraumatisation, Vimentinpositive cells.


Autoři: V. Pavelec;  Š. Hadravská *
Působiště autorů: Klinika ORL LF UK a FN, Plzeň, přednosta doc. MUDr. J. Slípka, CSc. Šiklův patologickoanatomický ústav LF UK a FN, Plzeň, přednosta prof. MUDr. M. Michal, DrSc. *
Vyšlo v časopise: Otorinolaryngol Foniatr, , 2003, No. 3, pp. 142-144.
Kategorie: Články

Souhrn

Reinkeho edém (RE) patří mezi častá onemocnění hlasivek. Autoři se v práci zamýšlejínad etiologií Reinkeho edému. Je zde podán výčet rizikových faktorů, které se mohou podílet navzniku zkoumané léze. Na Klinice ORL Fakultní nemocnice v Plzni bylo v letech 1992-1999 léčeno103 pacientů s Reinkeho edémem. Tkáň hlasivek byla odstraněna mikrolaryngeální chirurgií a bylapodrobena imunohistochemickému vyšetření. Autoři nacházejí vimentin pozitivní ploché buňkyvystýlající Reinkeho prostor. Přiklánějí se k názoru, že RE vzniká spíše mechanickou mikrotraumatizacínež na podkladě dilatace krevní či lymfatické cévy.

Klíčová slova:
Reinkeho edém, mikrotraumatizace hlasivek, vimentin pozitivní buňky.

Plné znění tohoto článku není v digitalizované podobě.
V případě zájmu kontaktujte NTO ČLS JEP, které vám může poskytnout sken časopisu.

Štítky
Audiologie a foniatrie Dětská otorinolaryngologie Otorinolaryngologie
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se